29 Ağustos 2018 Çarşamba

Zaaflı ve Zaafsız Müslüman kimdir?Bakara 249- Tâlût, askerleriyle yola çıkınca dedi ki: "Allah sizi bir ırmakla imtihan edecektir. O halde, ondan içen benden değildir. Ama onu tatmayan bendendir. Eliyle bir avuç alan kişi başka." Bunun ardından, pek azı müstesna olmak üzere ondan içtiler. Nihayet o ve onunla beraber iman edenler ırmağı geçtiklerinde şöyle dediler: "Bugün bizim Câlût'a ve ordusuna karşı hiç bir gücümüz yoktur."* Allah'a kavuşacaklarını düşünenler** ise şöyle konuştular: "Sayıca az nice topluluk vardır ki, sayıca çok nice topluluğa Allah'ın izniyle galip gelmiştir. Allah sabredenlerle beraberdir."

Talut'un ordusunda üç farklı tarzda inanca sahip savaşçı bulunmaktadır.

1) Irmaktan içen kafir çoğunluk
2) Irmaktan içmeyen (sabırlı) zaaflı Müslümanlar  (Enfal Suresi/ 65) *
3) Irmaktan içmeyen (sabırlı) zaafsız Müslümanlar  (Enfal Suresi/ 66) **


***


Enfal 65- Ey Peygamber! Müminleri çarpışmaya teşvik et! Sizden sabırlı yirmi kişi olsa, küfre sapanların iki yüzüne galip gelir; sizden yüz kişi olsa, onların binine galebe çalar. Çünkü onlar gereğince anlamayan bir topluluktur.


Enfal 66- Şimdi Allah yükünüzü hafifletti. Bilmiştir ki sizde bir zaaf var. İçinizden sabırlı yüz kişi olsa, iki yüz kişiye galip gelir; sizden bin kişi olsa, Allah'ın izniyle iki bin kişiye galebe çalar. Allah, sabredenlerle beraberdir!


Davut peygamber döneminde de İsrailoğulları'nda zaaflı ya da zaafsız Müslümanlar vardı. Yani aslında Allah katında din tektir, İslam'dır ve tüm peygamberler de, onları takip edenler de Müslümanlardı.

Hiçbir zaman unutulmamalı ki nicelik değil niteliktir önemli olan. Allah kendisine güvenip, sabredip, şu şekilde yönelenlerle beraberdir:

Bakara 250-Câlût ve ordusuyla karşılaştıklarında şöyle yakardılar: "Ey Rabbimiz, üzerimize sabır yağdır. Ayaklarımızı yere sağlam bastır. Ve küfre sapanlara karşı bize yardım et."

1 yorum:

  1. Kuran'in dusunen insanlar/topluluklar icin kendini aciklayan yonunu insanlara bildirmeye devam.

    YanıtlaSil